skip to Main Content

VČELÍ PRODUKTY JAKO ELIXÍR MLÁDÍ

Blahodárný vliv včelích produktů na lidské zdraví je všeobecně znám. Málokdo, ale ví, že zejména med, propolis, mateří kašička a včelí jed mohou být využívány proti rakovinnému bujení a to jak ve formě prevenece tak i léčby. Tvrdí tým lekařů zabývajícimi se včelímy produkty. Experti prokázali, že včelí produkty významě snižují růst nádoru a šíření metastáz v pokusných myších, jimž byly preparáty podávany ústy nebo injekcí. Testovány přitom byly jak preventivní, tak léčebné účinky včelích produktů. Pokusy se lišily tím, že při preventivních testech byly nejprve podávány zmíněné včelí produkty a pak teprve vstříknuty rakovinové buňky. V případě léčebných testů nasadili vědci včelí produkty až po vstříknutí nádorových buněk. Podle výsledků je efekt testovaných látek dvojí:,,Jednak zpomalují růst nádoru a metastáz,a pak také zvyšují šanci na přežití“ Propolis výrazně snižoval růst podkožních nádorů a u myší zvyšoval šanci na přežití.
Med také zpomaloval šíření nádoru pokud byl podáván preventivně před vstřiknutím nádorových buňek do jater zvířat. Mateří kašička podávaná zároveň s nádorovými buňkami dokázala omezit šíření nádorů v těle. Včelí jed vpíchnutý přímo do nádoru dokázal zmenšit jeho velikost a zpomalit jeho růst. Myši po aplikaci včelích produktů prežívaly podstatně déle než jejich vrstevnice z kontrolní skupiny.

Zatím není známo, jak včelí produkty rakovinné bujení omezují. Patrně obsahují látky způsobující apoptózu nebo nekrózu (dva typy fyziologického zániku) rakovinných buněk, případně působí příznivě na imunitní systém. Jisté je, že snižují účinky a množství volných radikálů v těle, které jsou za vznik a růst nádorů odpovědné.

Do našeho těla se dostávají z jedů a dalších chemikálií obsažených například ve vodě, nebo ve znečistěném ovzduší, zejména v tabákovém dýmu. Uživatelé včelích produktů tedy zřejmě patří do skupiny lidí s lepší vyhlídkou na delší život a pevnější zdraví.

zdroj: MV

Back To Top